Достапни линкови

logo-print

Во ЕУ 23 земји под процедура за прекумерен дефицит


Еврокомесарот за економски и монетарни прашања Оли Рен во Стразбур изјави дека против Бугарија веројатно ќе почне казнена процедура поради високиот буџетски дефицит на земјата. Рен изавил дека комисија препорачала отпочнување казнена процедура поради високиот буџетски дефицит и против три други земји - Данска, Финска и Кипар, со што под ударите на оваа постапка ќе се најдат 23 од вкупно 27 земји членки на Европската унија .

XS
SM
MD
LG