Достапни линкови

logo-print

Белорусија одби да го екстрадира Бакиев


Киргистански официјални лица изјавија дека Белорусија официјално одбила да го екстрадира поранешниот киргистански претседател Курманбек Бакиев. Тој избега во Белорусија на 7 април, по масовните протести во неговата земја. Бакиев отиде во Белорусија
на покана на белорускиот претседател Александар Лукашенко. Киргистан во мај побара Белорусија да го екстрадира Бакиев. Привремените власти во Киргистан велат дека Бакиев е одговорен за смртта на повеќе од 80 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и безбедносните сили на 7 април
XS
SM
MD
LG