Достапни линкови

logo-print

Грција побарала малку време пред одлуката за Македонија


Грција на вчерашниот состанок во Луксембург побарала дополнително време од уште неколку месеци пред донесувањето на конечната одлука за определување датум за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, пренесуваат европски дипломати учесници на денешниот министерски собир на ЦЕИ во Будва, јавува МИАСпоред европските дипломати, кои присуствувале и на вчерашниот состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ во Луксембург, дискусијата за Македонија на барање на Грција завршила со констатација да се остави малку време, со оглед дека од грчка страна било истакнато оти разговорите за спорот за името се во сериозна фаза и носење каква било одлука можеби не е најразумниот чекор. Грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас побарал да не се врши толкав притисок врз Грција и да се имаат предвид не само напорите што таа ги прави туку и околностите во кои се наоѓа од аспект на економската криза, која резултира со социјални немири.
XS
SM
MD
LG