Достапни линкови

logo-print

Обама во ТВ обраќање ќе зборува за нафтената катастрофа


Американскиот претседател Барак Обама во телевизиско обраќање ќе ги објасни напорите на неговата администрација што ги превземаат за да ја решат ситуацијата со нафтената катастрофа по истекот на огромни количества нафта во Мексиканскиот залив. Белата куќа соопшти дека претседателот ќе претстави план за справување со ситуацијата и план како земјата да ја намали зависноста од фосилни горива. Обраќањето на Обама следува по неговата четврта посета на Заливот и на земјите кои се најпогодени од катастрофата.
XS
SM
MD
LG