Достапни линкови

logo-print

Во Турција почна судскиот процес против воените лица


Во Истанбул денеска започна судски процес против 33 воени лица обвинети дека планирале атентати врз припадници на немуслиманската зедница во Турција , со цел да се дестабилизира владата. Меѓу обвинетите се и еден адмирал, вицеадмирал, 29 офицери и подофицери. Доколку бидат обвинети тие можат да добијат казна затвот од 7,5 до 15 години. Обвинетите имале намера да напаѓаат немуслимански заедници, особено Ерменци, и да создадат впечаток дека владеачката Патија на правдата и развојот води полиитка н аекстремирам и насилство.

XS
SM
MD
LG