Достапни линкови

logo-print

Кина ќе инвестира во Грција милијарда евра


Кина планира големи инвестиции во Грција. Според „Фајненшл Тајмс“ Кина планира да инвестира милијарда евра во превоз, логистика и аеродромски проекти. Договорот се очекува да биде потпишан за време на посетата на кинескиот вицепремиер Џнаг Деџијанг на Атина. Атина се обидува да привлече инвестиции од богати земји за да го стимулира економскиот раст.
XS
SM
MD
LG