Достапни линкови

logo-print

Турски пратеници во посета на САД


Турски пратеници денеска ќе отпатуваат во Соединетите држава на разговори со свои колеги за да ги разубедат дека Анкара се одалечува од Западот. Ваквите разговори се инспирирани од говорот на американскиот секретар Роберт Гејтс дека Турција која е членка на НАТО и кандидат за членка на ЕУ се повеќе се одалечува од Запад и се приближува кон Исток. Гејтс пред неколку денови изјави дека Европската Унија со тоа што не ја прима Турција за своја членка ја турка кон Исток.
XS
SM
MD
LG