Достапни линкови

logo-print

Израел ќе го истражува нападот на бродовите за Газа


Израелските власти одобрија внатрешна истрага на израелскиот напад на флотилата бродови кои носеа помош за појасот Газа, при што загинаа 9 луѓе. Владата едногласно одлучила да се формира комисија предводена од сега пензиониран врховен судија, а во комисијата да бидат вклучени и странски набљудувачи. За Турција израелската истрага ќе биде пристрасна. Турција повторно побара независна истрага предводена од ОН. САД ја поздравија одлуката за израелска истрага велејќи дека Израел е способен да спроведе фер истрага.
XS
SM
MD
LG