Достапни линкови

logo-print

Иран испрати брод кон Газа


Иран испратил брод во блокираниот од страна на израел појас Газа. Бродот тргнал вчера а се очекува да пристигне во Газа во петок на 18 јуни. Преставник на иранското министерство за одбрана изјавил дека Иран ќе продолжи да праќа бродови кон Газа се додека Ирзаел не ја укине блокадата на појасот. Израел го обвини Иран дека воено го подржува палестинското движење Хамас, но Техеран негира.
XS
SM
MD
LG