Достапни линкови

logo-print

ЕУ го повика Техеран на дијалог


Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика Кетрин Ештон денеска во Луксембург изјави дека го поканила главниот ирански преговарач за нуклеарни прашања Саид Џалили на разговор за нуклераното вооружување. Таа пред состанокот на министрите за надворешни работи на Унијата изјави дека се залага за политика на двоен пристап. Имено, иако Унијата најави воведување построги санкции против Иран не се откажува ни од дијалогот со Техеран.
XS
SM
MD
LG