Достапни линкови

logo-print

Први примероци од астероид на Земјата


Јапонската вселенска капсула за која се верува дека носи примероци на астероид што за првпат ќе бидат донесени на Земјата денеска треба да биде собрана во Австралија. Сондата паднала во текот на ноќта откако беше лансирана од јапонското вселенско возило на астероидот Итокава што се наоѓа на шест милијарди километри од Земјата. Возилото беше спуштено на астероидот пред пет години. Научниците веруваат дека примероците ќе дадат поконкретни иформации за историјата на Сончевиот систем.
XS
SM
MD
LG