Достапни линкови

logo-print

Обама повторно во Мексиканскиот Залив


Американскиот претседател Барак Обама денеска по четврти пат е во Мексиканскиот Залив каде што ги надгледува обидите да се исчисти нафтената дамка што ги загади бреговите на четири американски сојузни држави. Обама ќе ги посети погодените држави Алабама, Мисисипи и Флорида, по што се враќа во Белата куќа за да одржи говор за катастрофата.
По хаварија на нафтена платформа на Бритиш Петролеум во Мексиканскиот Залив нафтата непрекинато се излева речиси два месеци. Обидите за нејзино запирање се само делумно успешни.
XS
SM
MD
LG