Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја пренесува одредени натпревари од СП


Севернокорејската државна телевизија емитувала три фудбалски натпревари од Светското првенство , како и неколку прилози за Мундијалот во Јужна Африка. Но телевизијата не ги прикажала натпреварите во кои учествуваат земји со кои некогаш Северна Кореја војувала, па така натпреварите на кој играа Јужна Кореја и САД не се емитувале. Првиот меч од првенството е прикажан еден ден по одигрувањето. Северна Кореја последен пат учествуваше на Светско првенство во 1966-та година.
XS
SM
MD
LG