Достапни линкови

logo-print

Бугарија ќе испрати уште војници во Авганистан


Бугарскиот министер за одбрана Ању Ангелов денеска најави дека ќе се зголеми бројот на бугарски војници во мисијата на меѓународните сили ИСАФ.Тој истакна дека Бугарија до крајот на есента во Авганистан ќе испрати уште 87 војници. Во моментот во ИСАФ ангажирани се 525 бугарски војници. Бугарија во мисијата во Авганистан ќе испрати уште три тимови за обука и врски, десет инструктори и медицинска екипа, соопштил Ангелов.

XS
SM
MD
LG