Достапни линкови

logo-print

Иран го одобри договорот за извоз на гас во Пакистан


Иран денеска го одобри договорот за извоз на природен гас во Пакистан. Договорот е вреден 7 милијарди долари, јавува државната иранска телевизија. Ирански официјални претставници соопштуваат дека земјата 25 години почнувајќи од 2015 во Пакистан треба да извезува по еден милион кубни мерти природен гас дневно. Нафтоводот е 1.000 километри долг а поголемиот дел од него е веќе изграден.
XS
SM
MD
LG