Достапни линкови

logo-print

Карзаи го посети Кандахар


Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи денеска во Кандахар ги повика локалните водачи да ја подржат операцијата на НАТО силите кои во тој регион се борат против упориштата на талибанците. Карзаи апелираше и луѓето да соработуваат со владата и да и го вратат достоинството на земјата. НАТО почна со операција во Кандахар, која се очекува да заврши до крајот на следниот месец. Голем дел од граѓаните на Кандахар се скептични кон операцијата на Алијансата., стравувајќи дека операцијата ќе доведе до нови крвопролевања. Карзаи денеска уште еднаш ги повика талибанците да го остават оружјето и да соработуваат со Владата.
XS
SM
MD
LG