Достапни линкови

logo-print

Бритиш Петролеум под притисок да стави крај на нафтената катастрофа


Владата на Соединетите Држави врши голем притисок врз Бритиш Петролеум да изнајде начин да ги забрза напорите да се стави крај
на истекувањето на огромни количини нафта во Мексиканскиот Залив. Адмиралот на крајбрежната стража Џејмс Вотсон во писмо до Бритиш Петролеум побарал за 48 часа да се изнајдат нови начини за запирање на протекувањето. Во писмото пишува дека американките официјални лица не се задоволни од тоа како нафтениот гигант се справува со катастрофата. Бритиш Петролеум досега се обиде на четири различни начини да го запре истекувањето кое започна на 20 април.
XS
SM
MD
LG