Достапни линкови

logo-print

Карзаи во посета на Кандахар


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска отпатувал за јужниот град Кандахар за да ја зајакне локална поддршка на кампања на НАТО за борба против талибанските бунтовници во тој регион. Карзаи е придружуван од командантот на американските и на НАТО силите генерал Стенли Мек Кристал. Претседателот на Авганистан освен со племенските лидери ќе се сретне и со жителите на Кандахар. Многу од нив се скептични за кампањата на НАТО во тој региот против упориштата на бунтовниците. Бунтовниците ја презедоа одговорноста за сите досегашни напади против владата и нејзините меѓународни соработници

XS
SM
MD
LG