Достапни линкови

logo-print

Русија нема да се меша во внатрешен конфликт во Киргистан


Конфликтот во Киргистан е внатрешна работа и Русија не гледа причина засега да земе учество во тоа, изјавила портпаролката на руската влада, Наталија Тимакова, јавува новинската агенција Интерфакс. Нејзината изјава е одговор на барањето на привремената лидерка на Киргистан, Роза Отунбаева која побара од рускиот претседател Дмитри Медведев помош за да се надмине етничкиот конфликт. Привремените киргистански власти побараа Русија да испрати своја војска и да им стави крај на насилствата.

XS
SM
MD
LG