Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат насилствата во Киргистан


Привремената влада на Киргистан прогласи вонредна состојба во вториот по големина град на југот на земјата Џалал-Абад. Привремената влада мораше да го направи тоа , бидејќи нестабилноста се шири, изјавил министерот за внатрешни работи, Азимбек Бекнаџаров. Привремените власти повикаа на странска помош за да се стави крај на етничкиот конфликт меѓу Киргистанците и Узбекистанците. И Хјуман Рајтц Воч ја повика меѓународната заедница да преземат акција за да им се помогне на киргистански власти да добијат контрола над ситуацијата. Извештаите покажуваат дека над 65 луѓе се убиени , а 850 ранети во немирите на југот на Киргистан.
XS
SM
MD
LG