Достапни линкови

logo-print

Нема протести за одбележување на една година од изборите во Иран


Се уште нема најави дека опозицијата во Иран ќе организира протести за да ја одбележи првата годишнина од спорните претседателски избори во земјата . Двајцата главни опозициски лидери Мирхосеин Мусави и Мехди Каруби ги откажаа протестите закажани за денеска со образложение дека се загрижени да не има насилство. Шефот на полицијата Ахмер Реза Радан за агенцијата ИСНА, соопштил дека сериозно ќе се соочат со секој обид за протест за одбележување на годишнината. Минатогодишните протести на опозицијата за изборот на Ахмадинеџад за претседател доведоа со судир на полицијата и опозиционерите , при што имаше и смртни случаи и стотици уапсени луѓе.
XS
SM
MD
LG