Достапни линкови

logo-print

Отунбаева побара од Русија воена помош за смирување на тензиите


Привремената лидерка на Киргистан, Роза Отунбаева денеска побарала од рускиот претседател Дмитриј Медведев да испрати воени сили како помош да бидат запрени етничките насилства во јужен Киргистан. Отунбаева оценила дека етничките насилства излегле од контрола и оти без помош однадвор не можат да бидат запрени. Засега од Русија нема одговор.
XS
SM
MD
LG