Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Словачка


Во Словачка денеска се одржуваат парламентарни избори на кои околу 4,3 милиони гласачи треба да изберат 150 пратеници. Според последните истражувања на јавното мислење, се предвидува победа на владејачката партија СМЕР, на премиерот Роберт Фицо. Но, во последните денови од кампањата се појавија неколку афери во врска со тајни фондови со кои располагала партија на Фицо, па нејзиниот рејтинг почна да паѓа.


XS
SM
MD
LG