Достапни линкови

logo-print

Јапонија страхува од должничка криза како грчката


Новиот јапонски прмиер Наото Кан предупреди денеска дека Јапонија би можело да се соочи со финансиски проблеми слични на оние што ја погодија Грција доколку не биде преземено нешто за намалување на јавниот долг. Во првото обраќање пред парламентот Кан наведе дека втората економска сила во светот не може да си допушти натамошен раст на долгот кој и онака е најголем меѓу индустриски развиените земји, односно над 200 насто од бруто домашниот производ.
XS
SM
MD
LG