Достапни линкови

logo-print

Истекуваaт 40 илјади барели нафта дневно


Американските научници објавија нови пресметки во кои се наведува дека би можело да истекуваат над 40 илјади барели нафта дневно од бушотината на Бритиш петролеум во Мексиканскиот залив. Во претходните пресметки објавени пред еден месец се наведуваше дека станува збор за не повеќе од 19 илјади барели истечена нафта на ден. Американскиот претседател Барак Обама за наредната среда побара средба со раководството на Бритиш петролеум чија нафтена платформа експлодира на 20 април и оттогаш истекува нафта во морето.
XS
SM
MD
LG