Достапни линкови

logo-print

Излевањето на нафта во Мексиканскиот залив поголемо од очекувањата


Американските научници соопштија дека околу 40 илјади барели нафта дневно се излеваат по експлозијата на 20 април на нафтената платформа на Бритиш Петролеум во Мексиканскиот залив. Проценките се значително повисоки од оние во минатиот месец, кога се предвидуваше дека од 12 илјади до 19 илјади барели на нафта секојдневно се излеваат по експлозијата.
XS
SM
MD
LG