Достапни линкови

logo-print

Иранската опозиција го откажа маршот


Иранската опозиција го откажа маршот со кој требаше да се одбележи годишнината од протестите по минатогодишните претседателски избори во јуни. Двајцата опозициски лидери Мир Хосеин Моусави и Мехди Каруби изјавиле дека тие не добиле дозвола за одржување на маршот, иако ветија дека тој ќе биде мирен и без инциденти. Американскиот претседател Барак Обама го повика светот да им даде поддршка на Иранците, кои се борат за слобода во нивната земја.
XS
SM
MD
LG