Достапни линкови

logo-print

Обама се сретнал со лидерот на Палестинците


Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека САД ќе одвои 400 милиони долари за помош за Палестинците . Обама денеска имаше средба со претседателот на Палесинците Махмуд Абаз. Американскиот претседател го повика Израел да соработува со сите партнери за да се најде решение за Газа, а го повика и Израел да одговори на ОН за истрага на настанот со нападот на бродовите кои носеа помош за Газа. Абаз изјавил дека треба да се укине блокадата на палестинскиот народ. Обама верува дека до крајот на оваа година може да се направи значителен напредок во блискоисточниот мировен процес

XS
SM
MD
LG