Достапни линкови

logo-print

Србија ќе побара екстрадиција на Калиниќ од Хрватска


Србија ке побара од Хрватска да го екстрадира Среќко Калиниќ уапсен во Загреб. Судот во Србија го осуди Калиниќ на 30 години затвор во отсуство за атентатот врз премиерот Зоран Џинџиќ во 2003. Калиник беше член на познатиот Земунски клан.
XS
SM
MD
LG