Достапни линкови

logo-print

Нападнат конвој на НАТО во Пакистан


Во напад врз конвој со набавки за НАТО силите во Авганистан, во близина на Исламабад загинале најмалку 7 лица. Станува збор за прв таков напад во близина на главниот град на Пакистан. Според полицијата нападот бил извршен од 10 милитанти на мотори, кои потоа избегале. Околу три четвртини од набавките за меѓународните сили во Авганистан се траспортитаат преку Пакистан. Нападите во последно време го принудија НАТО да бара алтернативни патишта, меѓу кои, и во Централна Азија.
XS
SM
MD
LG