Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун бара меѓународни претставници во истрагата


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун апелира до Израел да прифати учество на меѓународни претставници во истрагата за нападот врз бродот кој превезуваше хуманитарна помош за појасот Газа. Според портпарол на ОН, Мун сакал да нагласи дека меѓународно учество е клучно за брза, сигурна, непристрасна и транспарентна истрага, која ја бараше Советот за безбедност по нападот, во кој загинаа 9 лица.
XS
SM
MD
LG