Достапни линкови

logo-print

Британија ќе ја зголеми контролата на нафтените платформи


Британската влада најавила дека ќе го дуплира бројот на годишните инспекции на нафтените платформи во Северното море. Ваквата одлука следи по катастрофата со истекување на нафта во Мексиканскиот залив, изјавил британскиот министер за енергија Крис Хухне. Како дел од оваа одлука е и формирањето на комитет кој ќе испитува колку Британија е способна да спречи излевање на нафта и како ќе реагира во случај на истекување.
XS
SM
MD
LG