Достапни линкови

logo-print

Мексиканскиот залив тешко ќе закрепне од нафтената катастрофа


Американските власти денеска соопштиле дека ќе бидат потребни години за да се опорави економијата и животната средина од најголемата катастрофа со истекот на нафта во Мексиканскиот залив. Од британcкиот нафтеn гигант Бритиш петролеум изјавиле дека досега потрошиле над 1, 25 милијарди долари за да го спречат истекувањето на нафтата. Американските власти вршат притисок Бритиш петролеум да ги обештети жителите од областите погодени од катастрофата.
XS
SM
MD
LG