Достапни линкови

logo-print

Средба на Ахмети со помалите етнички партии


Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави ќе го подржи предлогот помалите етнички заедници да имаат десет загарантирани пратенички места во Собранието но единствено ако со тоа не се влијае врз Бадинтеровиот принцип на гласање. Ахмети изјавил дека ДУИ не е против правата на малцинствата. Лидерот на ДУИ тоа им го соопштил на преставниците на партиите на Србите, Турците, Ромите, Власите и Бошњаците со кои денеска имал средба во Речица.
XS
SM
MD
LG