Достапни линкови

logo-print

Ердоган го обвини Израел за кршење на меѓународното право


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган синоќа во Истанбул изјави дека нападот на израелските командоси врз хуманитарниот конвој од шест бродови кои превезуваа помош за Појасот Газа, претставува нарушување на меѓународното право и на човечките вредности. Тој го повика Израел да прифати меѓународна истрага за случајот. Турскиот премиер на прес конференцијата, која се одржа пред меѓународната конференција во Истанбул, посветена на градење мерки на доверба во Азија, ја повика меѓународната заедница да го казни Израел поради нападот, нагласувајќи дека израелската блокада на Појасот Газа треба итно да биде укината.
XS
SM
MD
LG