Достапни линкови

logo-print

Ирак протестира до Иран за нарушување на границата


Висок ирачки претставник изјавил дека владата испратила жалба до Техеран за вмешанаоста на ирански трупи во инциденти во ирачкиот северен Курдски регион. Претставници на ирачките Курди изјавиле дека ирански трупи влегле во курдскиот регион преку граничниот премин Пердануз. Според преставникот на Курдите, Иранците формираале камп и почнле да градат нов граничен премин таму.
XS
SM
MD
LG