Достапни линкови

logo-print

Германија ќе штеди во наредните години


Германските власти денеска го финализираат владиниот пакет за намалување на трошоците за околу 11 милијарди евра. Германската канцеларка Ангела Меркел најавила дека земјата во наредние неколку години треба да заштеди 80 милијарди евра за да не влезе во долгови. Министерот за надворешни работи Гвидо Вестервеле изјавил дека во наредните три години ќе има дополнителни намалувања. . Германски долг за 2010 се очекува да порасне на повеќе од пет проценти, што е над нормите на Европската унија, тие препорачува три проценти. Со намалувањето на федералните трошоци, Германија има извонредна шанса да покаже добар пример, изјавила Меркел.


XS
SM
MD
LG