Достапни линкови

logo-print

Пресуди за вмешаните во индустриска катастрофа во Индија


Индиски суд осудил седум луѓе на по две години казна затвор за нивната вмешаност во една од најголемите несреќи во индустријата. Според информации на индиските власти, околу 15.000 луѓе починале за 3 дена откако еден индустриски комбинат испуштил отровни гасови во градот Бопал во централна Индија. Настанот се случил во 1984-та година. Ова пресуда е прва за некој кој бил вмешан во случајот. Сите седум обвинети биле поранешни вработени во фабриката
XS
SM
MD
LG