Достапни линкови

logo-print

Турција бара од Израел да дозволи меѓународна истрага


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска изјави дека нормализацијата на односите со Израел не доаѓа предвид доколу Израел не се согласи на меѓународна истрага за инцидентот со бродовите со хуманитарна помош за Газа. Ако не дозволуваат истрага, значи имаат што да кријат, оцени Давутоглу, кој зборуваше на прес конференција со шефовите на диломатиите на Авганистан и на Пакистан, на маргините на самитот во Истанбул за регионална безбедност.
XS
SM
MD
LG