Достапни линкови

logo-print

Гејтс ќе го посети Азербејџан


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска ќе го посети Азербејџан за да го разубеди тамошното раководство кое тврди дека Вашингтон ги запоставува односите со нивната земја. Гејтс изјавил дека планира да се сретне со претседателот Илхам Алијев. Азербејџан е дел од силите за подршка на САД во Авганистан, па затоа американките власти сакаат да ги смират властите во Азербејџан и да ги уверат дека нема простор за загриженост. Гејтс ќе го пренесе ставот на САД дека Азербејџан останува нивен стратешки партнер

XS
SM
MD
LG