Достапни линкови

logo-print

На 10 јуни пресуда за обвинетите за геноцид во Сребреница


Хашкиот трибунал во четврток на 11 јуни ќе им изрече пресуда на седуммина офицери на војската на Република Српска обвинети за геноцид и злосторства против човештвото над Муслиманите во Сребреница. Тие се обвинети за геноцид над 7.000 мислимани заробени во Сребреница, извршен во летото 1995-та година. На крајот на судењето во септември минатата година, обвинителот побара сите да бидат прогласени за виновни и да бидат казнети со доживотен затвор.

XS
SM
MD
LG