Достапни линкови

logo-print

Референдум во Словенија за границата со Хрватска


Гласачите во Словенија денеска на референдум ќе се изјаснуваат за тоа дали го прифаќаат договорот со кој земјата ќе го реши граничниот спор со Хрватска преку меѓународна арбитража. Најновите анкетите за јавното мислење покажаа изедначени резултати меѓу гласачите кои го поддржуваат договорот, и оние кои се противат. Над 1,7 милиони луѓе имаат право на глас. Словенија како членка на Европската Унија претходно ги блокираше разговорите на Хрватска за членство во Унијата. Граничниот спор меѓу двете земји датира од 1991-та година.

XS
SM
MD
LG