Достапни линкови

logo-print

Обама номинирал нов шеф на националната разузнавачка служба


Американскиот претседател Барак Обама го номинирал Џејмс Клепер за директор на американската национална разузнавачка служба. Клепер доаѓа на местото на Денис Блер. Блер се повлече од функцијата поради загриженоста за американската внатрешната безбедност по неуспешниот обид за поставување автомобил-бомба на Тајмс Сквер во Њујорк. Позицијата шеф на националната разузнавачка служба е формирана во 2004-та и раководи со 16-те американски разузнавачки агенции.

XS
SM
MD
LG