Достапни линкови

logo-print

Ирак им го одзеде правото на сунитските борци да носат оружје


Ирачката војска денеска им го повлече правото на 10 илјади поранешни сунитски бунтовници да носат оружје. Ваквата одлука се закнува да предизвика судир меѓу безбедносните сили и сунитските борци. Инаку тие соработуваа за да го намалат насилството во Ирак Но водачот на движењето „Синови на Ирак“ истакнал дека ќе престанат да соработуваат со безбедносните сили во проблематичната област Дилаја, ако им го повлечат оружјето.

XS
SM
MD
LG