Достапни линкови

logo-print

Папата бара подршка за христијаните на Блискиот Исток


Поглаварот на римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесети денеска во Кипар повикал на подршка за христијаните на Блискиот Исток, велејќи дека во тој дел од светот мирот е неопходен. Папата е во тридневна посета ан Кипар, кој Ватикан го смета за раскрсница меѓу Европа и Блискиот Исток. Папата изјавил дека трајните немири на Блискиот Исток треба да ги загрижат сите следбеници на Христос.
XS
SM
MD
LG