Достапни линкови

logo-print

Тодоров ја коментира одлуката на Уставниот суд


Министерот за образование Никола Тодоров го подржува разгледувањето на уставноста на одлуката припадниците на немнозинските заедници да го изучуваат македонскиот јазик од прво одделение. Тодоров изјавил дека сепак Уставните судии одлуката треба да ја разгледуваат не токлу од уставно-правен аспект, туку од аспект на учениците. Министерот чека на одлуката на Уставниот суд и од тоа ќе зависат неговите следни чекори. Уставниот суд вчера донесе одлука да се преиспита иницијативата за воведување на македонскиот јазик од прво одделение.

XS
SM
MD
LG