Достапни линкови

logo-print

Активистите од Флотилата за Газа дочекани во Турција како херои


Стотици депортирани лица од разни националности кои беа дел од флотилата која носеше хуманитарна помош за Газа пристигнаа во Турција, откако беа депортирани од Израел. Тие на аеродромот во Истанбул, од турскиот вицепремиер Булент Аринч и од пратеници на Меџлисот, беа дочекани како херои. Според властите од Тел Авив, кон Грција и кон Турција беа испратени деветмината убиени и 527-те приведени лица, Дел од активистите од бродовите се депортирани во Јордан.
Нападот врз хуманитарната флотила, од страна на Израел, кој не им дозволи на бродовите на влезат во Газа предизвика бура реакции во светот и ги наруши односите меѓу Израел и Турција. Најмалку 4 од загинатите и стотина активисти беа граѓани на Турција. Другите активисти беа од арапскиот свет, Европа и САД.
XS
SM
MD
LG