Достапни линкови

logo-print

Израел ги депортираше уапсените хуманитарци


Израел соопшти дека ја завршил депортацијата на уапсените странски државјани кои беа дел од флотилата што носеше хуманитарна помош за Палестинците во Појасот Газа. Властите велат дека телата на деветмината убиени и 527 приведени, со авиони заминале од Тел Авив кон Грција и кон Турција. Дел од активистите од бродовите се депортирани во Јордан.
Нападот врз хуманитарната флотила, предизвика бура реакции во светот и ги наруши односите меѓу Израел и Турција.
XS
SM
MD
LG