Достапни линкови

logo-print

Нафтената дамка пристига на плажите на Флорида


Нафтата која истекува од неконтролиран извор во Мексиканскиот залив стигна во близина на белите песочни плажи на северозападна Флорида. Според прогнозите, нафтената дамка до утре ќе стигне до Флорида. Се проценува дека тоа ќе му нанесе огромна штата на живиот свет во морето, но и на туризмот кој претставува голем дел од економијата во тој регион. Со тоа, Флорида ќе стане четврта американска сојузна држава погодена од истекувањето на нафтата кое почна пред шест недели, по експлозија на нафтена платформа на Бритиш Петролеум.
Ова е најголема нафтена хаварија во историјата на САД. Британската фирма се обидува да го запре истекувањето.
XS
SM
MD
LG