Достапни линкови

logo-print

Наскоро гласање за нови санкции за Иран


Претседавачот на Советот за безбедност на ОН, мексиканскиот амбасадор во светската организација, Клауде Хелер, соопшти дека наскоро, веројатно во наредниве десет дена, Советот за безбедност ќе гласа за нацрт-резолуција за санкции кон Иран, поради нуклеарната програма. Тој вели дека експертите работат на уточнување на деталите од резолуцијата.
Претходно, иранскиот претставник во Агенцијата за атомска енергија на ОН, Али Ашгар Солтани ја обвини Агенцијата дека пишувала погрешни извештаи за иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG